Blog

Dotacja – z VAT czy bez VAT?

zakończenie spółki z o.o.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

radca prawny lesznoDotacja – z VAT czy bez VAT?

Wojewódzkie Sądy Administracyjne coraz częściej stają po stronie firm i orzekają, że przedsiębiorcy nie powinni odprowadzać daniny od otrzymanego dofinansowania.

Polskie firmy, instytuty badawcze i uczelnie chętnie korzystają z bezzwrotnego wsparcia, w tym m.in. z grantów, subwencji lub innych dopłat. Są one dostępne zarówno w krajowych programach pomocowych, jak i unijnych.

Przyznane przez instytucję publiczną dofinansowanie daje beneficjentowi nie tylko wiele możliwości, lecz także nakłada na niego obowiązki. Fiskus może zmusić go do rozliczenia podatku VAT od otrzymanej dotacji.

Odprowadzana od grantu danina nie jest sprawą oczywistą. Często jest ona przyczyną sporów między podatnikami a skarbówką. Nierzadko sprawy z tym związane są prowadzone przed sądami administracyjnymi.

Zgodnie z ustawą o VAT, jeśli grant ma bezpośredni wpływ na cenę towarów lub usług firmy, to powinna ona odprowadzić daninę od otrzymanego wsparcia. Co na to fiskus?

Zazwyczaj doszukuje się bezpośredniego związku dotacji z ceną oferowanych wyrobów. W efekcie w interpretacjach indywidualnych uznaje za konieczne włączenie kwoty dofinansowania do podstawy opodatkowania VAT.

Dotacja – z VAT czy bez VAT? Oto jest pytanie!

Co wynika z ich orzecznictwa WSA?

Sędziowie patrzą na sporne sprawy nieco szerzej. Analizują końcowe efekty realizowanego projektu, który otrzymał dofinansowanie. WSA nierzadko uchylają zaskarżane interpretacje indywidualne i przyznają rację podatnikom.

Na uwagę zasługuje fakt, że fiskus nie daje za wygraną i kieruje sprawy do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA).

Na szczęście pojawiają się już orzeczenia NSA przychylne podatnikom. W wyroku z 15 listopada 2018 r., sygn. I FSK 1947/16 Sąd orzekł, że otrzymana dotacja na prowadzenie projektu nie powinna być objęta podatkiem VAT.

NSA skrytykował organ podatkowy za pomijanie faktów kluczowych dla rozstrzygnięcia sporu, które ewidentnie wskazują na brak bezpośredniego związku dofinansowania z wartością realizowanych usług.

Ważne, aby fiskus brał pod uwagę wszelkie umowy, porozumienia związane z przyznawanym dofinansowaniem, a także planowane efekty realizacji dotowanych prac.

W przypadku przeciwnym, należy podjąć stosowne działania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POZOSTAŁE WPISY