Własna działalność gospodarcza za granicą, czy działalność w formie spółki?

Samozatrudnienie tak w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii jest najprostszym i najszybszym pod względem formalnym sposobem założenia i prowadzenia działalności. Własna działalność gospodarcza za granicą, czy działalność w formie spółki?

W opozycji do tego, co szybkie i proste stoi to, co bezpieczne, ale i nieco bardziej czasochłonne, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i jej brytyjski odpowiednik – Limited Company.

 1. Rejestracja :
  • Self-Employment (Sole Trader) to jednoosobowa działalność gospodarcza. W odróżnieniu od polskiego odpowiednika Sole Trader może zarejestrować się już po faktycznym rozpoczęciu działalności. Ważne by zrobił to w ciągu 3 miesięcy. Podjęcie działalności na zasadzie samozatrudnienia nie wyklucza zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę.
   Przedsiębiorcy chcąc prowadzić działalność jednoosobową w UK muszą pamiętać o konieczności posiadania adresu korespondencyjnego na terenie Wielkiej Brytanii, numeru ubezpieczenia społecznego (NIN) oraz obowiązku opłacania za siebie składek z tytułu tego właśnie ubezpieczenia.
  • Limited Company – podlega rejestracji w Companies House, do której wymagane jest m.in. wskazanie udziałowców spółki, co najmniej jednego Dyrektora legitymującego się adresem na terenie UK i numerem identyfikacji podatkowej (NIN), a także adresu korespondencyjnego dla spółki.
   Na potrzeby rejestracji tworzone są dokumenty: Memorandum od Association i Articles od Association. Są one odpowiednikiem umowy zawiązania spółki, a cała procedura zostaje potwierdzona dokumentem o nazwie Certificate of Incorporation.
 2. Odpowiedzialność majątkowa
  • Przedsiębiorca prowadzący działalność pod własnym nazwiskiem odpowiada „za firmę” całym swoim majątkiem bez ograniczeń. Warto pamiętać o tym, że Sole Trader może zatrudniać pracowników, za działanie których również ponosić będzie odpowiedzialność.
  • Ltd Company – granicę odpowiedzialności udziałowców wyznacza suma wniesionego wkładu kapitałowego, na dzień dzisiejszy może być to symboliczny 1 £.

Nie sposób w tym krótkim wywodzie odpowiedzieć, która z tych dwóch form jest właściwsza dla Ciebie Przedsiębiorco.

Konieczne jest rozważenie na czym zależy Ci najbardziej, bo zarówno Sole Trader, jak i Ltd Company mają swoich zagorzałych zwolenników.

Więcej wpisów z cyklu Spółki za granicą – Wielka Brytania:

 1. Przeniesienie działalności za granicę – co nam daje i dla kogo może być opłacalny?
 2. Własna działalność gospodarcza za granicą, czy działalność w formie spółki?
 3. Rodzaje spółek w Wielkiej Brytanii
 4. Porównanie spółek w Polsce i w Wielkiej Brytanii
 5. Zakładanie spółki w Wielkiej Brytanii – pierwsze kroki
 6. Dokumenty w rejestracji spółki w Wielkiej Brytanii
 7. Dyrektor w brytyjskiej spółce LTD
 8. Wypłata wynagrodzenia dyrektorowi w spółce Ltd – opodatkowanie
 9. Opodatkowanie dywidendy w brytyjskiej spółce LTD
 10. Transfer środków z brytyjskiej spółki LTD
 11. Rezydencja brytyjskiej spółki LTD
 12. Nowe zasady opodatkowania dywidend brytyjskiej spółki LTD

Dodaj komentarz