Blog

Własna działalność gospodarcza za granicą, czy działalność w formie spółki?

zakończenie spółki z o.o.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Samozatrudnienie tak w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii jest najprostszym i najszybszym pod względem formalnym sposobem założenia i prowadzenia działalności. Własna działalność gospodarcza za granicą, czy działalność w formie spółki?

W opozycji do tego, co szybkie i proste stoi to, co bezpieczne, ale i nieco bardziej czasochłonne, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i jej brytyjski odpowiednik – Limited Company.

  1. Rejestracja :
    • Self-Employment (Sole Trader) to jednoosobowa działalność gospodarcza. W odróżnieniu od polskiego odpowiednika Sole Trader może zarejestrować się już po faktycznym rozpoczęciu działalności. Ważne by zrobił to w ciągu 3 miesięcy. Podjęcie działalności na zasadzie samozatrudnienia nie wyklucza zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę.
      Przedsiębiorcy chcąc prowadzić działalność jednoosobową w UK muszą pamiętać o konieczności posiadania adresu korespondencyjnego na terenie Wielkiej Brytanii, numeru ubezpieczenia społecznego (NIN) oraz obowiązku opłacania za siebie składek z tytułu tego właśnie ubezpieczenia.
    • Limited Company – podlega rejestracji w Companies House, do której wymagane jest m.in. wskazanie udziałowców spółki, co najmniej jednego Dyrektora legitymującego się adresem na terenie UK i numerem identyfikacji podatkowej (NIN), a także adresu korespondencyjnego dla spółki.
      Na potrzeby rejestracji tworzone są dokumenty: Memorandum od Association i Articles od Association. Są one odpowiednikiem umowy zawiązania spółki, a cała procedura zostaje potwierdzona dokumentem o nazwie Certificate of Incorporation.
  2. Odpowiedzialność majątkowa
    • Przedsiębiorca prowadzący działalność pod własnym nazwiskiem odpowiada „za firmę” całym swoim majątkiem bez ograniczeń. Warto pamiętać o tym, że Sole Trader może zatrudniać pracowników, za działanie których również ponosić będzie odpowiedzialność.
    • Ltd Company – granicę odpowiedzialności udziałowców wyznacza suma wniesionego wkładu kapitałowego, na dzień dzisiejszy może być to symboliczny 1 £.

Nie sposób w tym krótkim wywodzie odpowiedzieć, która z tych dwóch form jest właściwsza dla Ciebie Przedsiębiorco.

Konieczne jest rozważenie na czym zależy Ci najbardziej, bo zarówno Sole Trader, jak i Ltd Company mają swoich zagorzałych zwolenników.

Więcej wpisów z cyklu Spółki za granicą – Wielka Brytania:

  1. Przeniesienie działalności za granicę – co nam daje i dla kogo może być opłacalny?
  2. Własna działalność gospodarcza za granicą, czy działalność w formie spółki?
  3. Rodzaje spółek w Wielkiej Brytanii
  4. Porównanie spółek w Polsce i w Wielkiej Brytanii
  5. Zakładanie spółki w Wielkiej Brytanii – pierwsze kroki
  6. Dokumenty w rejestracji spółki w Wielkiej Brytanii
  7. Dyrektor w brytyjskiej spółce LTD
  8. Wypłata wynagrodzenia dyrektorowi w spółce Ltd – opodatkowanie
  9. Opodatkowanie dywidendy w brytyjskiej spółce LTD
  10. Transfer środków z brytyjskiej spółki LTD
  11. Rezydencja brytyjskiej spółki LTD
  12. Nowe zasady opodatkowania dywidend brytyjskiej spółki LTD

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POZOSTAŁE WPISY