Blog

#Wolnywybór #Trzebazmienićsystem, czyli o tym, dlaczego Słowacja jest nowym kierunkiem migracji przedsiębiorców.

zakończenie spółki z o.o.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Jak założyć firmę na Słowacji? Od pewnego czasu w Internecie popularność frazy „jak założyć firmę na Słowacji” rośnie lawinowo.

Zastanawialiście się Państwo dlaczego? A może właśnie przypomniałeś sobie Przedsiębiorco kilka spektakularnych porażek polskiego rządu w potyczkach ze Słowakami o lokalizację zakładów produkcyjnych znanych koncernów samochodowych? Ile już takich przegranych mamy na koncie?

Peugeot, KIA i najgłośniejsza ostatnio nowa linia produkcyjna Jaguara realizowana przez koncern Tata Motors warta okrągłe 6  mld złotych powstały właśnie na Słowacji, a nie w Polsce.

Z jednej strony mamy wielkich graczy i bajońskie sumy na jakie opiewają inwestycję, a z drugiej mikro przedsiębiorców i ich wcale nie mikro problemy z obciążeniami pracowniczymi   i wysokością własnego ubezpieczenia społecznego. Wspólnym mianownikiem w obu przypadkach są:

  • „przyjazne oblicze słowackiego fiskusa”,
  • uproszczone procedury rejestracyjne, czy rozliczeniowe np. w zakresie VAT
  • kontakt z urzędami w formie elektronicznej
  • i na koniec to, co przedsiębiorcy cenią najbardziej – niższe obciążenia podatkowe.

Potrzebujecie dodatkowej motywacji? Przeczytajcie zachętę pochodzącą od Centrum im.  Adama Smitha: Firma na Słowacji opłaca się bardziej niż w Polsce. Nie ma co czekać aż rządzący krajem poprawią warunki na miejscu. Na Słowacji jest bezpieczniej, taniej i prościej niż w Polsce. W UE mamy wolny wybór. Cykl: #Wolnywybór #Trzebazmienićsystem.

Taki wpis około rok temu pojawił się na facebookowym profilu Centrum im. A. Smitha i jak łatwo się domyślić wywołał burzę. Choć od tamtej pory zmieniła się m.in. stawka podatku dla firm na Słowacji z 19 % na 23 % to mimo wszystko system słowacki nadal jest atrakcyjniejszy od polskiego.

Powyższy wpis miał być wstępem do dyskusji o koniecznych zmianach systemowych. Najwidoczniej nie dotarł na Wiejską, dotarł za to do polskich  przedsiębiorców.

Jak założyć firmę na Słowacji? Czy zatem warto sugerować się wyborem większego, zachętą ekonomistów i podobnie jak inni wynieść swoją działalność za południową granicę ?

W pewnych przypadkach na pewno tak, ale nie zawsze i nie dla każdego będzie to właściwe rozwiązanie. Punktem wyjścia jest dla nas jak zawsze:

Przyjmijmy tym razem, że jesteśmy w tej uprzywilejowanej grupie, która może ulokować biznes na Słowacji. Do wyboru mamy kilka rodzajów aktywności biznesowej:

  • Jednoosobowa działalność gospodarcza – korzystają z niej bardzo często Polacy – mieszkańcy terenów przygranicznych. Kluczową kwestią jest możliwość udowodnienia pobytu na terenie Słowacji przez określoną część roku podatkowego.
  • Spoločnosť s ručením obmedzeným – w skrócie s.r.o. na Słowacji to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Istota założeń dotyczących konstrukcji spółki jest bardzo zbliżona do spółki z o.o. Jest jednak pewien element różnicujący obie spółki. Problem odpowiedzialności dyrektora za zobowiązania spółki s.r.o. Odpowiedzialność ta jest ograniczona do przypadków udowodnionej dyrektorowi winy umyślnej. Spółka s.r.o. gwarantuje zatem większe poczucie bezpieczeństwa osobie sprawującej funkcje zarządcze niż spółka z o.o.

Najczęściej niewielkie biznesy będą koncentrowały swoją uwagę na tych dwóch formach prowadzenia działalności. Jak założyć firmę na Słowacji? Rozwinięcie tego wątku, porównania i podsumowania znajdą się w kolejnym wpisie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POZOSTAŁE WPISY