Blog

Wypłata wynagrodzenia dyrektorowi w spółce Ltd – opodatkowanie

zakończenie spółki z o.o.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Zakładając spółkę Limited Company zapewne słyszałeś o koncepcjach wypłacenia środków ze spółki metodą na director’s contract. Jego założenia brzmią świetnie – zakładamy spółkę, zatrudniamy się w niej jako dyrektor i część zysków przelewamy na rachunek prywatny dyrektora tytułem wynagrodzenia.

Co nam to daje zapytasz?

Unikniesz podatku od osób prawnych, czyli Corporation Tax odpowiedzą Ci wszyscy entuzjaści tego rozwiązania. A ja odpowiem tak – to wszystko prawda, ale czy wziąłeś pod uwagę art. 3 pkt. 1 konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania?

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł tych przychodów.

Jesteśmy zatem w punkcie wyjścia chcieliśmy opodatkować się w Wielkiej Brytanii, (z wiadomych względów), a jakaś konwencja sprowadza nas powrotem do Polski ze wszystkimi naszymi przychodami niezależnie od źródeł ich pochodzenia.

Na szczęście mamy pewien wyjątek jeśli chodzi o nasze przychody i mówi nam o nim art. 13 pkt. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wynagrodzenia dyrektorów to przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Ta definicja w związku z art. 15 ustawy stanowi, że:

wynagrodzenia dyrektorów i inne podobne wypłaty, które osoba mająca zamieszkania w jednym umawiającym się Państwie otrzymuje z tytułu członkostwa w radzie dyrektorów, mogę być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Dla Ciebie oznacza to tyle, że zapłacisz podatek wg stawek obowiązujących w Wielkiej Brytanii, a nie w Polsce. Korzystnie, biorąc pod uwagę chociażby wysokość kwoty wolnej od podatku.

Na chwilę obecną takie rozwiązanie jest prawnie dopuszczalne, a jedynym cieniem który złowieszczo zawisł nad tym rozwiązaniem jest fakt, że w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską, a Cyprem zapis ten został ostatnio wykreślony.

Czy jest to zapowiedź podobnych zmian w konstrukcji umowy Polsko-Brytyjskiej?

Miejmy nadzieję, że nie.

Więcej wpisów z cyklu Spółki za granicą – Wielka Brytania:

  1. Przeniesienie działalności za granicę – co nam daje i dla kogo może być opłacalny?
  2. Własna działalność gospodarcza za granicą, czy działalność w formie spółki?
  3. Rodzaje spółek w Wielkiej Brytanii
  4. Porównanie spółek w Polsce i w Wielkiej Brytanii
  5. Zakładanie spółki w Wielkiej Brytanii – pierwsze kroki
  6. Dokumenty w rejestracji spółki w Wielkiej Brytanii
  7. Dyrektor w brytyjskiej spółce LTD
  8. Wypłata wynagrodzenia dyrektorowi w spółce Ltd – opodatkowanie
  9. Opodatkowanie dywidendy w brytyjskiej spółce LTD
  10. Transfer środków z brytyjskiej spółki LTD
  11. Rezydencja brytyjskiej spółki LTD
  12. Nowe zasady opodatkowania dywidend brytyjskiej spółki LTD

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POZOSTAŁE WPISY