Blog

Zakładanie spółki w Wielkiej Brytanii – pierwsze kroki

zakończenie spółki z o.o.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się nad ograniczeniem kosztów prowadzonej działalności, kusi Cię perspektywa prowadzenia własnej firmy z opcją rejestracji jej poza granicami kraju, a może masz pomysł na podbój rynków zagranicznych? Co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na kapitałową migrację? Zakładanie spółki w Wielkiej Brytanii – pierwsze kroki.

Krok pierwszy – jeśli już prowadzisz działalność w Polce upewnij się, że może ona zostać przeniesiona. Pewne rodzaje biznesów z powodzeniem można „ulokować” np. w Wielkiej Brytanii. Jeżeli dopiero rozpoczynasz działalność na własną rękę zaplanuj wszystko jeszcze zanim przystąpisz do formalizowania swoich planów.

Krok drugi – będziesz potrzebować adresu korespondencyjnego w Wielkiej Brytanii – po pierwsze dla spółki, a po drugie adresu osobistego dla dyrektora. Przestrzegam Cie przed „wykupowaniem” fikcyjnych adresów oferowanych przez różne podmioty.

O ile adres korespondencyjny spółki może obsługiwać nam z powodzeniem np. biuro rachunkowe, o tyle podanie nieprawdziwych danych adresowych dyrektora w rejestrze jest wykroczeniem.

Zdarza się, że podczas prowadzenia postępowania dowodowego np. w sprawie o wyłączenie z polskiego systemu ubezpieczeń, urząd poprosi Cię o okazanie np. rachunków za media wystawionych na Twoje nazwisko.

Adres jest niezbędny również w przypadku ubiegania się o numer ubezpieczenia społecznego (National Insurance Number) dla dyrektora.

Krok trzeci – przystąp do rejestracji spółki w Companies House. Wybierz nazwę dla swojego podmiotu, stwórz umowę spółki, która będzie regulowała jej wewnętrzne funkcjonowanie, ale także np. sposób reprezentacji na zewnątrz.

Będziesz zobowiązany do podania danych adresowych dyrektora i spółki. System zapyta Cie również o numer NIN. Procedura odbywa się za pośrednictwem systemu on-line i zazwyczaj udaje się ją zakończyć w ciągu 24 h.

Krok czwarty – rachunek bankowy dla spółki. Pamiętaj, że spółka jest osobą prawną i posiada własne finanse, odrębne od majątku dyrektora i udziałowców.

Możesz skorzystać z oferty wybranych banków w Polsce, które po udostępnieniu przez Ciebie odpowiedniej dokumentacji (zazwyczaj opatrzonej tzw. klauzulą Apostille, czyli poświadczeniem notarialnym ) otworzą rachunek dla podmiotu zagranicznego.

Jeśli nie czujesz się na siłach przeprowadzać wszystkich tych czynności samodzielnie, skorzystaj z pomocy fachowców.

Więcej wpisów z cyklu Spółki za granicą – Wielka Brytania:

  1. Przeniesienie działalności za granicę – co nam daje i dla kogo może być opłacalny?
  2. Własna działalność gospodarcza za granicą, czy działalność w formie spółki?
  3. Rodzaje spółek w Wielkiej Brytanii
  4. Porównanie spółek w Polsce i w Wielkiej Brytanii
  5. Zakładanie spółki w Wielkiej Brytanii – pierwsze kroki
  6. Dokumenty w rejestracji spółki w Wielkiej Brytanii
  7. Dyrektor w brytyjskiej spółce LTD
  8. Wypłata wynagrodzenia dyrektorowi w spółce Ltd – opodatkowanie
  9. Opodatkowanie dywidendy w brytyjskiej spółce LTD
  10. Transfer środków z brytyjskiej spółki LTD
  11. Rezydencja brytyjskiej spółki LTD
  12. Nowe zasady opodatkowania dywidend brytyjskiej spółki LTD

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POZOSTAŁE WPISY