Dokumenty w rejestracji spółki w Wielkiej Brytanii

Przyjmijmy pewien stan faktyczny – masz świetny pomysł na biznes i dzięki swoim rozlicznym kontaktom w Londynie, Wielkiej Brytanii właśnie tam chciałabyś założyć swoją pierwszą w życiu firmę.

Kolega podpowiedział Ci, że bezpiecznie będzie otworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, bo w planach masz przecież zatrudnianie pracowników i ekspansję na cały rynek brytyjski.

Chciałbyś samodzielnie zarejestrować swoją spółkę i jednocześnie być jej dyrektorem, bo póki co w portfelu zaledwie kilka funtów, a na pośrednika i na zatrudnienie dyrektora Cię nie stać.

Po przyjeździe na terytorium Wielkiej Brytanii powinieneś zatem udać się do Job Centre wyposażony w następujące dokumenty:

 • dokument tożsamości określający Twoje obywatelstwo, najlepiej zatem paszport lub dowód osobisty,
 • potwierdzenie adresu zamieszkania w Wielkiej Brytanii. Mogą nim być:
  • umowa najmu, rachunki za wodę, prąd lub telefon. Jeśli mieszkasz w lokalu, który dzielisz z wieloma innymi osobami nie zrażaj się. Urzędy brytyjskie honorują także listy rekomendacyjne wykaż się pomysłowością – poproś o taki list jednego z przyszłych kontrahentów.

W Job Centre czeka Cię rozmowa z pracownikiem urzędu, który zada Ci kilka pytań o cel Twojej wizyty, datę przyjazdu i dalsze plany na najbliższą przyszłość.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku takiej rozmowy wypełnisz formularz rejestracyjny i Twój numer NIN zostanie nadany listownie na adres, który wskazałeś w formularzu.

Pamiętaj, że specyfika pracy urzędów brytyjskich pozwala na umówienie spotkania z pracownikiem Job Centre na konkretny dzień i godzinę.

Jeśli zdarzy się, że z jakiegoś powodu uzyskasz odmowę nadania numeru NIN – nie przejmuj się, możesz rozpocząć starania od nowa.

Mamy pierwszy sukces! Masz swój numer identyfikacji ubezpieczeniowej i adres zamieszkania, a te dane otwierają Ci kolejne drzwi i najprawdopodobniej będą to drzwi do banku, w którym będziesz otwierał swój pierwszy w UK rachunek bankowy – najpierw osobisty, a później rachunek dla spółki.

Więcej wpisów z cyklu Spółki za granicą – Wielka Brytania:

 1. Przeniesienie działalności za granicę – co nam daje i dla kogo może być opłacalny?
 2. Własna działalność gospodarcza za granicą, czy działalność w formie spółki?
 3. Rodzaje spółek w Wielkiej Brytanii
 4. Porównanie spółek w Polsce i w Wielkiej Brytanii
 5. Zakładanie spółki w Wielkiej Brytanii – pierwsze kroki
 6. Dokumenty w rejestracji spółki w Wielkiej Brytanii
 7. Dyrektor w brytyjskiej spółce LTD
 8. Wypłata wynagrodzenia dyrektorowi w spółce Ltd – opodatkowanie
 9. Opodatkowanie dywidendy w brytyjskiej spółce LTD
 10. Transfer środków z brytyjskiej spółki LTD
 11. Rezydencja brytyjskiej spółki LTD
 12. Nowe zasady opodatkowania dywidend brytyjskiej spółki LTD

Dodaj komentarz